Odkazy na weby, které se zabývají umělou inteligencí, shromažďují a sdílejí zkušenosti, praktické tipy, návody a postupy pro využití AI.
Umělá inteligence
ChatGPT – chatbot využívající umělou inteligenci, který je schopen odpovídat na otázky a poskytovat informace. Od května 2024 je dostupná verze GPT-4o [česky: gé pé té čtyři ó], která umí s uživatelem mluvit, napodobovat lidské emoce i zpívat. Komunikuje prostřednictvím textu, zvuku nebo videa. Písmeno o na konci znamená omnimodální, tedy že dokáže jako vstup zpracovat kombinaci textu, zvuku a obrazu a tyto kombinace vytvořit i na výstupu.
Copilot (Microsoft Bing chat) – chatbot prezentovaný jako osobní asistent využívající umělou inteligenci; odpovídá na otázky, poskytuje informace včetně odkazů na internetové zdroje. Navíc s Copilotem zdarma můžete využít ChatGPT 4, což je jinak placená verze).
Copilot Designer – aplikace na vytváření obrázků; pomáhá generovat obrázky pomocí umělé inteligence na základě slovně formulovaného požadavku.
Bard – konverzační AI nástroj od Googlu.
You.com – nástroj nabízející chat s umělou inteligencí zdarma. Po registraci lze zdarma využívat mj. také ChatGPT4 a jiné nástroje, které jsou jinak placené.
Perplexity.ai – zaměřeno na psaní odborných textů a školních prací. Generovanou odpověď doplňují zdroje poskytovaných informací, vše tedy lze snadno ověřit. Snaží se poskytovat komplexnější odpovědi než třeba Copilot. Perplexity lze využít také jako hloubkový a důkladný internetový vyhledávač.
Poe.com – AI s mnoha nadstavbami, např. možnost vytváření a používání vlastních chatbotů. Primárně je určen k poskytování rychlých a užitečných odpovědí na otázky a problémy uživatelů s využitím umělé inteligence.
Claude.ai – další zdroj AI, ke kterému je zatím komplikovanější přístup, ale nabízí dobré výsledky.
ScioBot je produkt společnosti Scio určený učitelům. Na bázi umělé inteligence umí vygenerovat kompletní přípravu na jakoukoliv hodinu. Více zde.
Návody, zkušenosti, praxe
Průvodce ChatGPT pro učitele – jak pracovat s ChatGPT, postupy pro vytváření pracovních listů, lekcí a vizualizací; ověřené prompty pro přímé použití; legislativa atd.
Učím s AI – tipy ze školní praxe, návody, zkušenosti (web provozovaný společností Scio).
Kapler o AI – přínosný a aktualizovaný web plný novinek, návodů, širších souvislostí (legislativa, historie, výhledy).
Nejlepší nástroje s umělou inteligencí v roce 2023
AI REAKTOR PřF UJEP – projekt se zaměřuje na podporu spolupráce a vzájemného učení mezi akademiky a studenty v oblasti aplikace nástrojů umělé inteligence; prostor pro diskuze, školení a workshopy zaměřené na AI a její aplikace ve výuce a vzdělávání.
NPI ČR (Národní pedagogický institut) – snaha o podporu školám při zavádění umělé inteligence do výuky. Materiály, videa, Doporučení školám pro využívání umělé inteligence na základních a středních školách (PDF ke stažení) atd.
AI v širším kontextu
AI ve škole_Eduteam – umělá inteligence jako pomocník učitele a žáků. Přehledná prezentace včetně užitečných odkazů, zdroje, informace, inspirace. Rozcestník zdrojů k problematice AI (Orgpad)
ChatGPT – informační a pracovní listy pro žáky (PDF). Základní informace o AI s aktivitami.
Stručný a komplexní přehled informací o umělé inteligenci – od historie, přes popis různých AI aplikací až k otázkám bezpečnosti a prevenci rizik.
Václav Maněna – stránky ajťáka, nadšence a učitele s hromadou odkazů, tipů a zkušeností. Viz také Umělá inteligence: Nástěnka pro učitele, rodiče, metodiky a děti na platformě Padlet.com.
Obecný úvod do umělé inteligence – online příručka o jedenácti kapitolách.
Bezpečnost na internetu
Video Zpráva od Elly je dostupné na Youtube. Během necelých tří minut varuje před nekritickým sdílením fotek na internetu a ukazuje, jak jich lze pomocí nástrojů umělé inteligence zneužít.
Na stránce thispersondoesnotexist.com si lze vygenerovat obličej neexistující osoby. Netřeba udělat vůbec nic, jen otevřít danou stránku. Přímo zde se zobrazí fotografie osoby, která neexistuje. Když načtete stránku znovu, dostanete novou tvář.
Video s mluvícím obličejem lze snadno vytvořit v D-ID.
V aplikaci Reface je snadné vyměnit obličeje ve videu nebo na fotce.
PimEyes se specializuje na vyhledávání fotografií na internetu. Nahrajte svůj portrét a aplikace s využitím umělé inteligence najde vaše fotografie dostupné online.
Snapseed (Google Play, App Store) – úpravy fotek v mobilu; mobilní editor, který využívá umělou inteligenci.
Cleanup.pictures – jednoduché odstranění jakýchkoli objektů z fotografie.